Demolice brownfieldů a vytvoření zeleně

dotace brownfield lesopark

Státní fond podpory investic přináší novou příležitost pro ty, kteří chtějí vyřešit svůj brownfield a zároveň přispět k lepšímu životnímu prostředí. Dne 26. dubna byla zveřejněna výzva č. 13 NPOBF/2024 v rámci programu NPO brownfieldy. Dotaci ve výši 3 až 30 milionů korun mohou čerpat obce, města i kraje, které se se zaměří na demolici brownfieldů a vytvoření přírodního úložiště uhlíku.

Brownfield je nutné odstranit

A co se tím přesně myslí? Přírodní úložiště uhlíku jsou oblasti bez staveb, které vznikly za účelem vázání oxidu uhličitého pomocí fotosyntézy do rostlin a půdy. To může zahrnovat:  

  • lesoparky v zastavěném území obcí;
  • lesy založený podle lesního hospodářského plánu.

Program umožňuje odstranění staveb na brownfieldech, terénní úpravy a vytvoření zeleně. Tento způsob revitalizace má hned dvojitý přínos: odstranění nevyužitých a zchátralých objektů a zvýšení množství CO2vázaného v půdě, což přispívá k dosažení klimatických cílů EU.

Příjem žádostí bude zahájen 2. května 2024 a potrvá až do 31. května 2024 (včetně). Pro žadatele je vyčleněno přibližně 200 milionů korun. Stejně jako u jiných programů Národního plánu obnovy i zde platí, že revitalizace brownfieldu musí být dokončena do konce roku 2025.

Reference našich klientů

Byla jsem velmi spokojena se spoluprací s firmou ND agentura s.r.o., spolupráce byla věcná, rychlá a vždy bylo vše vyřízeno bez chyby. Na projekt Komunitní centrum Kopřivná jsme získali finanční podporu ve výši 90 % nákladů, celkem 15 mil. Kč.

Jana Gerešová, starostka obce Kopřivná (Olomoucký kraj)

Spolupráci s ND agenturou hodnotím velice kladně. Spolupráce je na vysoké profesionální úrovni, pan Náplava i spolupracovníci jsou velmi ochotní, v předstihu jsme řešili potřebné podklady. Při spolupráci lze vyzdvihnout i organizaci práce. V rámci našeho projektu získali na projekt Obecní dům Netín finanční podporu ve výši 9,5 mil. Kč.

Věra Prušová, starostka obce Netín (kraj Vysočina)

„Se spoluprací se společností ND agentura s.r.o. jsme byli spokojeni, získali jsme finanční podporu ve výši 25 mil. Kč na realizaci akce Rekonstrukce zámku Přílepy, který je nevyužitá a zchátralá budova. V případě potřeby či dalších doplnění dokumentů byla ze strany společnosti okamžitá reakce a celkově probíhala spolupráce svižně k úspěšnému dokončení prací na žádosti o dotaci.“

— Ing. Ivana Sehnalová, starostka obce Přílepy (Zlínský kraj)

Chcete také získat dotaci?
Kontaktujte nás!

    Zdroj: MMR ČR